Bilim Kahramanları Derneği’nin Boeing firmasının desteği ile yürüttüğü Merak Makinesi projesi ile çocukların sorgulama, problem çözme becerilerini geliştirip yaratıcılıklarını harekete geçirerek mühendislik ve bilime olan ilgilerini arttırmak amaçlanmaktadır.

STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) ve 21. yüzyıl becerilerini geliştirmeye yönelik modüller içeren proje kapsamında, çocukların gönüllüler rehberliğinde, gündelik malzemelerden uzay ve havacılık temalı tasarımlar ortaya koymaları ve yaptıkları tasarımın ne işe yaradığını, nasıl çalıştığını daha detaylı kavramalarını böylelikle STEM alanlarına ilgi duymaları hedeflenmektedir.

Projenin ilk uygulaması 2016 yılında İstanbul’da ilçe milli eğitim müdürlükleri işbirliğinde belirlenen okulların 4. ve 5. sınıf öğrencileriyle birlikte yapılmıştır. İstanbul dışında Ankara, Eskişehir, İzmir, Yalova gibi şehirleri de dahil ederek yaygınlaşan proje 2018-2019 yılında 6., 7. ve 8. sınıflara yönelik hazırlanan yeni içeriklerle hedef kitlesini büyütmüştür. 6 haftalık okul içi uygulamalarının yanı sıra bilim fuarları, müzeler ve bilim festivalleri gibi yerlerde tek seferlik atölyeler şeklinde de uygulanarak programın daha fazla çocuğa ulaşması hedeflenmektedir.

2 günlük yüz yüze eğitime katılan, farklı alanlardan gelen gönüllü desteği ile uygulanan projede, çocuklar 5 hafta boyunca alacakları tasarım içerikli modüllerin sonunda gerçekleşecek çocuk-aile şenliğinde yapmış oldukları çalışmaları yetişkinlere sunmaktadırlar.